Ferie zimowe: w górach czy nad morzem?
Ferie zimowe kojarzą się zazwyczaj z górami, szaleństwem na śniegu oraz jazdą na nartach i snowboardzie po białych stokach. Czasami warto jednak rozważyć inne, mniej typowe możliwości. Miejscowości nadmorskie mogą okazać się atrakcyjne nie tylko latem.
Polacy są przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy. Od lat wszyscy, którzy decydują się na skorzystanie z urlopu w okresie zimowy, wybierają góry. Zwykle robią to z przyzwyczajenia, nie potrafiąc określić konkretnego powodu, wysunąć przekonujących argumentów. Nie zastanawiają się nad tym -- dlaczego. Ferie wszyscy spędzają na południu Polski, wakacje zaś na północy -- tak więc należy robić. A może niekoniecznie? Dlaczego by nie wyłamać się i nie wybrać na zimowy wypoczynek nad brzeg Bałtyku? Istnieje przecież szereg powodów dla których warto zaplanować czas wolny od pracy w sposób mniej typowy, a równie ciekawy, przede wszystkim jednak wygodniejszy i bardziej praktyczny.
Zimą wszyscy wyjeżdżają w góry. I właśnie ten fakt jest podstawowym argumentem przemawiającym za tym, by postąpić inaczej. Kurorty na południu kraju są w tym okresie pełne turystów. Oznacza to przede wszystkim niespokojne, hałaśliwe tłumy, brak ciszy i spokoju, którego wielu z nas oczekuje w czasie urlopu. Chcemy wypocząć. Wyciszyć się. Spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Jest to szczególnie ważne dla ludzi, którzy na wycieczkę zabierają małe dzieci oraz dla par pragnących pobyć tylko ze sobą, spędzić romantyczne, intymne chwile. Miejscowości nadmorskie w sezonie zimowym o wiele lepiej zaspokoją tego typu potrzeby.
Nie oznacza to jednak, że ferie nad morzem nie mogą być atrakcyjne dla osób spragnionych rozrywki i zawierania nowych znajomości. Północne kurorty coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów, nie tylko tym letnim, nastawionym na morskie kąpiele i opalanie na słonecznych plażach. Otwierają się na ludzi aktywnych, preferujących wypoczynek czynny. Dla nich zaś ważny jest przede wszystkim sport i rekreacja. Można je uprawiać także zimą i nie tylko w górach. Niewątpliwą atrakcją są liczne -- kryte i odkryte -- lodowiska. Nad morzem można również jeździć na nartach. Trasy z wyciągami znajdują się w Sopocie, Sulęczynie, Trzepowie, Przywidzu i Wieżycy. Są czynne od rana do późnego wieczora. Dysponują dobrze wyposażonymi wypożyczalniami sprzętu oraz szkółkami jazdy. Przede wszystkim jednak są bezpieczniejsze i mniej tłoczne. Będą z nich zadowolone osoby nie uprawiające narciarstwa wyczynowo, chcące dopiero rozpocząć przygodę z tym sportem, a także jeździć z dziećmi. Spokojniejsze warunki, niższe wzniesienia i łagodniejsze ukształtowanie terenu niewątpliwie sprzyjają nauce. Stoki nadmorskie oferują również inne ciekawe, mniej popularne sporty. Warto spróbować swoich sił w snowtubingu i zjeżdżaniu na pontonach. Jazda konna, powszechna na północy kraju, także jest możliwa niezależnie od pory roku, szczególnie, że nasze polskie zimy w ostatnich latach są raczej łagodne.
Rozrywka to nie tylko sport. Kurorty nadbałtyckie są zaś słynne z bogatej oferty klubów, dyskotek, dancingów, koncertów, festiwali, imprez kulturalnych, pubów i barów. Amatorzy nocnego życia znajdą w nich dla siebie więcej atrakcji w zimowe wieczory niż w górach. Pomorze obfituje też w mnóstwo ciekawych zabytków. Osoby nastawione na zwiedzanie z chęcią odwiedzą Trójmiasto, Malbork, Gniew, Tczew i inne interesujące miasta. Miłośnicy kultury natomiast zachwycą się folklorem kaszubskim w równym stopniu, co góralskim. Nadmorski klimat sprzyja zdrowiu także, a może właśnie w szczególności, zimą. Przesycone jodem powietrze, długie spacery i liczne uzdrowiska to kolejny atut regionu pomorskiego. Coraz większa liczba turystów korzysta również z ofert nadbałtyckich ośrodków SPA.
Ogromnym walorem jest również bogata baza noclegowa. Ferie w górach oznaczają tłoczenie się w hałaśliwych, przepełnionych ośrodkach wczasowych i schroniskach. Nad morzem -- mniej uczęszczane o tej porze roku -- hotele, motele, pensjonaty i kwatery prywatne charakteryzuje spokój i łatwiejszy dostęp. Nie trzeba planować wyjazdu i rezerwować noclegów ze znacznym wyprzedzeniem. Także ceny są bardziej atrakcyjne. Ośrodki nastawione na turystykę letnią, w sezonie zimowym proponują zdecydowanie tańszy pobyt. Warto więc zaoszczędzić, a bawić się i wypocząć równie przyjemnie.
Paulina Maria Szymborska-KarczFerie zimowe w 2017 roku:
Ferie zimowe, wakacje i święta w 2016 roku:
- Terminy ferii zimowych 2016
- Dni wolne od szkoły 2016
- Terminy wakacji 2016
- Terminy przerw świątecznych roku szkolnym 2015/2016
Ferie, wakacje i święta z pozostałych lat
- Ferie zimowe 2002-2016
- Dni wolne od szkoły 2012-2016
- Terminy wakacji 2010-2016
- Terminy przerw świątecznych 2009-2016
Pozostałe artykuły:
- Półkolonie - ferie zimowe w Poznaniu
- Terminy ferii zimowych dwa lata wcześniej
- Ucieczka przed zimą, czyli ferie w ciepłych krajach
- Ferie zimowe: w górach czy nad morzem?
- Bezpieczeństwo na stoku
- Białe ferie
- Coraz bliżej ferie...
- Jak zorganizować nocleg?
- Ferie zimowe w górach
- Udane ferie w domu
- Sposób na spędzenie wakacji
Podróże na ferie zimowe i wakacje:
- Wyjazd do Bułgarii - najczęściej zadawane pytania (imprezowo - młodzież starsza)
- Świnoujście
- Pałac w Mosznej
Wiadomości podane w serwisie mają charakter informacyjny, a serwis terminyferii.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy. Źródło własne oraz men.gov.pl.