Bezpieczeństwo na stoku
Narty, to niekiedy wymarzony, urlopowy wyjazd dla nas lub naszych pociech. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie zagrożenia czyhają na nierozważnych urlopowiczów korzystających ze stoku. Co zrobić? Czym się kierować by było bezpiecznie? Zanim udamy się na narty, przed sezonem zimowym warto pomyśleć o kondycji. Wydaje się, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do sezonu jest korzystanie z basenu -- dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, ponieważ w wodzie pracują zarówno nogi, jak i ręce. Podobne przygotowania powinno się zaczynać minimum trzy, cztery miesiące przed planowanym wyjazdem. Jednak im wcześniej, tym oczywiście lepiej dla przyszłych narciarzy -- można wtedy ominąć skurczów, czy przede wszystkim zadyszek. Dodatkowo zaleca się trening na wzmocnienie nóg, mogą to być choćby być przysiady, w trakcie których również liczy się przede wszystkim systematyczna i sumienna praca.
W każdej miejscowości wypoczynkowej istnieje możliwość wypożyczenia całego zestawu niezbędnego do korzystania ze stoku podczas własnych ferii zimowych. Jeśli jednak ktoś chciałby dysponować swoim sprzętem, to powiniem dokonywać wyboru możliwie rozsądnie. Sam naukę zaczynałem od nart typu easy -- narty te są bardo łatwe w prowadzeniu i pomagają w pokonywaniu zakrętów. Później można przesiąść się na narty typu all round, które są bardziej uniwersalne i pozwalają na bardziej brawurową jazdę. Wszystko jednak zależy od preferencji. Niezależnie od posiadanego sprzętu, bezwzględnie każdy powinien zaopatrzyć się w nowoczesny kask chroniący głowę. Obowiązek posiadania kasku mają co prawda jedynie osoby, które nie ukończyły 12 roku życia, ale coraz częściej rozsądek zmusza do wkładania kasku również starszych użytkowników stoków.
Na koniec należy przypomnieć to, o czym powinien pamiętać każdy korzystający ze stoku podczas ferii zimowych lub momentów, w trakcie których znajduje się na stoku narciarskim:
- Na stoku nie jesteś sam. Poruszaj się tak byś nie był zagrożeniem dla siebie ani innej osoby.
- Prędkość dostosuj do swoich umiejętności, pogody i warunków na nartostradzie.
- Wybieraj taki tor jazdy byś nie stwarzała zagrożenia dla innych. Jadący przed tobą narciarz nie widzi Cię. Wyprzedaj go z zachowaniem bezpiecznej odległości.
- Jeżeli masz zamiar przejechać na nartach i Twoja trasa krzyżuje się z trasą innego użytkownika masz obowiązek upewnić się, że nie stworzysz zagrożenia.
- Zatrzymuj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli takowych nie ma zatrzymaj się jak najbliżej brzegu nartostrady tak by nie przeszkadzać innym. Nie dopuszczalne jest zatrzymywanie się na środku nartostrady.
- Bezwzględnie należy stosować się do znaków ustawionych na nartostradach.
- W razie wypadku, osoba która znajduje się najbliżej poszkodowanego zobowiązana jest udzielić i wezwać ratowników.
- Każda osoba, która jest związana z wypadkiem jest w obowiązku podania swoich danych odpowiednim organom.
Ferie zimowe w 2017 roku:
Ferie zimowe, wakacje i święta w 2016 roku:
- Terminy ferii zimowych 2016
- Dni wolne od szkoły 2016
- Terminy wakacji 2016
- Terminy przerw świątecznych roku szkolnym 2015/2016
Ferie, wakacje i święta z pozostałych lat
- Ferie zimowe 2002-2016
- Dni wolne od szkoły 2012-2016
- Terminy wakacji 2010-2016
- Terminy przerw świątecznych 2009-2016
Pozostałe artykuły:
- Półkolonie - ferie zimowe w Poznaniu
- Terminy ferii zimowych dwa lata wcześniej
- Ucieczka przed zimą, czyli ferie w ciepłych krajach
- Ferie zimowe: w górach czy nad morzem?
- Bezpieczeństwo na stoku
- Białe ferie
- Coraz bliżej ferie...
- Jak zorganizować nocleg?
- Ferie zimowe w górach
- Udane ferie w domu
- Sposób na spędzenie wakacji
Podróże na ferie zimowe i wakacje:
- Wyjazd do Bułgarii - najczęściej zadawane pytania (imprezowo - młodzież starsza)
- Świnoujście
- Pałac w Mosznej
Wiadomości podane w serwisie mają charakter informacyjny, a serwis terminyferii.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy. Źródło własne oraz men.gov.pl.