Pałac w Mosznej
Pałac w Mosznej to nieodkryta perełka na mapie zabytków i atrakcji Śląska. Wizja pijanego dekoratora - taki opis tego miejsca odnalazłam w jednym z przewodników. Ja nazwałabym je raczej krzyżówką snów Walta Disneya z koszmarami reżysera filmów grozy - najlepiej o nawiedzonych zamkach. Odkąd pierwszy raz ujrzałam na zdjęciu ten niezwykły pałac z niezliczoną liczbą wieżyczek, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak niesamowite miejsce pozostaje tak mało znanym? Postanowiłam sprawdzić to na własnej skórze (obawiając się jednak, iż zobaczenie zamku o zmroku może ową skórę zamienić w gęsią) i odwiedzić ów czarujący pałac, łączący w sobie klimat bajki oraz horroru.
Moszna to mała, ale wyjątkowo urokliwa wieś na Opolszczyźnie. Okolice, przez które prowadzi droga do mojego celu, to miłe dla oka, pełne zieleni krajobrazy. Nie jest łatwo znaleźć właściwą trasę, ale z pomocą miejscowych dotarcie do wioski staje się proste. W samej wsi właściwą drogę do zamku wskazują tłumy zmierzających tam turystów - sądząc jednak po tablicach rejestracyjnych zaparkowanych na parkingu samochodów, lwią większość stanowią mieszkańcy Opola, którzy postanowili spędzić tu miły, rodzinny weekend.
Pierwsze spojrzenie na fasadę zamku zapiera dech w piersiach-budowla jest majestatyczna, ale pozbawiona jakiejkolwiek symetrii, łączy w wizjonerski sposób różne style architektoniczne. Zamek posiada podobno 365 sal i 99 wieżyczek, ale ich policzenie nie jest wcale łatwym zadaniem. Mimo iż największa część pałacu powstała dopiero na przełomie XIX i XX wieku, to w jego otoczeniu panuje iście gotycka atmosfera-zapewne dlatego stał się on plenerem dla niejednego polskiego horroru. Aurę tajemniczości tworzy nie tylko wygląd zamku, ale także jego historia-miejscowość, w której ów pałac się znajduje, w przeszłości miała należeć do zakonu Templariuszy. Podobno do dziś pod ziemią znajduje się tunel prowadzący od pałacu w Mosznej do podobnego zamku w Chrzelicach!
Wrażenie grozy narasta jeszcze bardziej, gdy zauważam... Kościotrupa zerkającego na mnie z jednej z zamkowych wieżyczek. Rzecz jasna, jest to tylko przemyślny gadżet, mogący jednak po zmroku podziałać na wyobraźnię.
Kto był osobą o tak bogatej wyobraźni (i tak wielkim majątku), aby móc spełnić kaprys dotyczący stworzenia tej wymyślnej budowli? Wizjonerem okazał się pruski potentat Hubert von Thiele-Winckler, będący posiadaczem ogromnych posiadłości ziemskich. Pałac stał się rezydencją rodu Thiele-Wincklerów na prawie sto lat.
Z zewnątrz zamek prezentuje się zachwycająco, a jak wygląda on w środku? Mimo że obecnie w pałacu znajduje się Centrum Terapii Nerwic, to jego część jest udostępniona dla zwiedzających. Zainteresowanych jest mnóstwo, tak więc o wyznaczonej przez przewodnika godzinie wyruszamy dość sporą grupą na spotkanie z przeszłością tej niezwykłej budowli. Apartamenty, biblioteka, salony-każda z sal jest na swój sposób zachwycająca, ale na mnie największe wrażenie robi zamkowa kaplica: surowa, zdająca się pamiętać grzechy i prośby panujących tu dawniej magnatów.
Drugą niezwykłością Mosznej jest ogromny park, po którego zakamarkach spacerować można godzinami. Wiekowe drzewa, zacienione aleje oraz staw z łabędziami tworzą kompleks zajmujący około dwustu hektarów! Urokliwe rododendrony i azalie zakwitają w okolicach maja-wtedy też park jest najpiękniejszy w ciągu całego roku, a na zamku odbywają się koncerty w ramach wyjątkowego, jedynego w Polsce Muzycznego Święta Kwitnących Azalii.
Miejscami, które mnie szczególnie urzekły, są maleńka, przylegająca do pałacu oranżeria, pełna egzotycznych roślin, i tworząca swoisty mini-ogród botaniczny, oraz pałacowa kawiarnia, w której przy aromatycznej kawie mogłam uporządkować swoje wrażenia z pobytu w zamku.
Rzucając ostatnie spojrzenie na ten fantazyjny pałac poczułam lekkie ukłucie żalu, że mogłam spędzić tam tylko jeden dzień. Polecam to miejsce zarówno na krótki wypad, jak i na dłuższy odpoczynek-choć nocowanie tutaj to wyzwanie dla osób o mocnych nerwach... Zapraszam też do specjalnie przygotowanej i zamieszczonej poniżej galerii zdjęć ukazujący wspomnianą niezwykłość Mosznej.
Galeria zdjęć ukazjąca pałac w Mosznej oraz jego bezpośrednią okolicę
Mapa dojazdu do pałacu w Mosznej
Ferie zimowe, wakacje i święta w 2015 roku:
- Terminy ferii zimowych 2015
Ferie zimowe, wakacje i święta w 2014 roku:
- Terminy ferii zimowych 2014
- Dni wolne od szkoły 2014
- Terminy wakacji 2014
- Terminy przerw świątecznych roku szkolnym 2013/2014
Pozostałe artykuły:
- Półkolonie - ferie zimowe w Poznaniu
- Terminy ferii zimowych dwa lata wcześniej
- Ucieczka przed zimą, czyli ferie w ciepłych krajach
- Ferie zimowe: w górach czy nad morzem?
- Bezpieczeństwo na stoku
- Białe ferie
- Coraz bliżej ferie...
- Jak zorganizować nocleg?
- Ferie zimowe w górach
- Udane ferie w domu
- Sposób na spędzenie wakacji
Podróże na ferie zimowe i wakacje:
- Wyjazd do Bułgarii - najczęściej zadawane pytania (imprezowo - młodzież starsza)
- Świnoujście
Wiadomości podane w serwisie mają charakter informacyjny, a serwis terminyferii.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy. Źródło własne oraz men.gov.pl.